Szeretet-újság
Forrás:
https://www.szentgellertkiado.hu/szeretet-ujsag

Szeretet-újság

Isten tenyerén alszom el...
[03-30]
kép

Szeretnék valamit elmondani az álomról, mint pszichikai, lelki jelenségről. De nyilvánvaló, hogy előbb az alvásról kell szólanom, hiszen – egy-két sajátos jelenséget kivéve – az alvó ember álmodik.

Mit kell tudnunk az alvásról?
Mindenekelőtt azt, hogy erre embernek, állatnak egyaránt szüksége van. Életünknek körülbelül egyharmadát alva töltjük.
Azt is, hogy az alvás nem az ébrenlét ellentéte, hanem a szervezetnek egy egészen másféle, ún. felfrissítő tevékenysége. Teremtő pauza (szünet) ez, amikor feltöltődünk.
Ilyenkor anyagcserénk meglassul, a tüdő és a szív is másféleképpen dolgozik, szinte részletekben pihen. Az érzékek kapuja lezárul és egész lényünk befelé fordul, önmaga – álmai világa felé.
Az elalvást és az alvást igen erősen befolyásolják a lelki hatások. Az alvászavarok nagy része pszichés eredetű. Hozzájárul még ehhez a modern ember rossz életbeosztása is.
A nagy tempójú, modern ember csak nehezen tud átállni az alvásra, mert kiesett, illetve kilépett a természetes élet természetes rendjéből és ritmusából. Ezért eleve későn fekszik le, hiszen úgy sem tud elaludni. S mert későn fekszik le, nehezebben alszik el. – Aki nehezebben alszik el, az kevesebbet alszik. Aki kevesebbet alszik a szükségesnél, az fáradt. S aki fáradt, az a következő napokban nehezebben alszik el. Ez a modern, hajszolt élet „boszorkányköre”.
Hogy kinek-kinek mennyi alvásra van szüksége, ez az életkortól is függ. A kisgyermeknek több az alvásszükséglete, a nagyon öreg embernek szintén. Az átlag életkorú hat–nyolc óra alvást igényel, az öregedő ember kevesebbet. De ez nem törvény. Napóleonnak, Edisonnak, s számos nagynevű embernek pl. három-négy órai alvás is elég volt. És tökéletesen kipihenték magukat.
Az alvás mélysége legtöbbször éjfél előtt éri el a mélypontot. Ezért jó volna, ha éjfél előtt már tudnánk aludni. Az alvás két–három óra között veszít a mélységéből. A gyöngébb idegrendszerű emberek egy része hajnali négy–hat óra között felébred és aztán újra elalszik, s akkor alszik igazán mélyen. S nehezen ébred, reggel aludna igazán. Másoknál ez a második álom-szakasz.
Miért nem tudunk gyorsan és egészségesen elaludni? Hiszen voltak és vannak emberek, akik akkor és ott tudtak elaludni, amikor akartak (pl. Napóleon), s szinte vekkeróraként tudták beállítani magukat, mikor ébredjenek. S talán ez volt a „normális”. Hogy is mondja a zsoltáros? „Én lefekszem és elalszom. Felébredek, mert az Úr támogat engem” (Zsolt 3,6). Íme, amikor a lefekvés, az elalvás és a felébredés az Úr rendje szerint való.

Gyökössy Endre: Isten elfelejtett nyelve, az álom * Beszélhetünk-e keresztény „álomfejtésről”? Tulajdoníthat-e egy hívő jelentőséget álmainak? – Mindezekre, és ráadásul minden, az álommal kapcsolatos kimondatlan kérdésünkre válasz ez a nagy sikerű könyv. ÚJRA KAPHATÓ! (120 old., 2600 Ft)

Az újság megtekintése ITT (PDF)

További információ a könyvről ITT

Megvásárolható a Szeretet Könyvesboltban:

1053 Budapest, Kossuth L. u. 1.
Nyitva vagyunk hétfőtől péntekig 10-től 18 óráig
Telefon: 06/20 92 888 88 vagy 06/1 266 61 61
e-mail:a@szentgellertkiado.hu

webáruház: www.szentgellertkiado.hu